Our Governors

Meet our current Governors and Governors who have stepped down in the last 12 months.

 

Current Governors

 


Rev Dr Sean Doherty

Foundation Governor appointed by St Helen’s PCC
Chair of Governors

Committees: Finance and Premises, Personnel and Pay (Chair), Learning and Teaching.
Link Governor for:
Other roles: Health and Safety Governor
Term of Office: 01 February 2016 to 31 January 2019
2016/17 Attendance: 15 out of 16 meetings

Read bio

Rev Dr Sean Doherty

Foundation Governor appointed by St Helen’s PCC
Chair of Governors

I am a Foundation Governor, appointed by St Helen’s church, and have been a governor since 2012 when I was originally elected as a Parent Governor. I have four children in the school and they all love the friendly and supportive atmosphere of the school. Although I rarely wear a dog collar I am a priest in the Church of England, and I work as a lecturer and manager at a Higher Education college in Earl's Court training people to be vicars! My wife Gaby is also involved in St Clement and St James, as a member of the Parents' Prayer Group and sometimes leading assemblies. We go to St Francis church in Dalgarno Way.

×
Rev Dr Sean Doherty

 


Sue Hussey

Headteacher

Committees: Learning and Teaching; Finance and Premises
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 01 September 2008
2016/17 Attendance: 15 out of 15 meetings

Read bio

Sue Hussey

Headteacher

I have been headteacher at the school since September 2008. I have spent all my teaching career within Kensington and Chelsea, and used to be a local resident. I am very proud of the school’s children and hard-working staff, and glad to be part of a team which is determined to help our children thrive in every way.

×
Sue Hussey

 


Angela Thompson-Smith

Associate Governor

Committees: Personnel and Pay (with voting rights), Learning and Teaching (Chair) (with voting rights).
Link Governor for:
Other roles: Looked After Children Governor
Term of Office: 18 October 2017
2016/17 Attendance: 7 out of 10 meetings

Read bio

Angela Thompson-Smith

Associate Governor

I am the church governor for All Saints and have been on the governing body for a number of years. I am a primary school teacher based in Hammersmith and Fulham; my teaching career spans over 20 years. I have two children, both of whom attended St Clement and St James. Outside of work I enjoy playing netball.

×
Angela Thompson-Smith

 


Rev Dr Alan Everett

Ex-officio Governor, Vicar of St Clement and St James

Committees: Admissions (Chair)
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 01 November 2010
2016/17 Attendance: 6 out of 9 meetings

Read bio

Rev Dr Alan Everett

Ex-officio Governor, Vicar of St Clement and St James

I am the vicar of the parish of St Clement and St James. I enjoy reading and film, and I paint. An exhibition of my paintings was held at a church in the City of London in Lent 2016. I am married to Julie and have two teenage daughters, Emily and Charlotte, who keep me young(ish). Before moving to the parish in November 2010 I was a vicar in South Hackney for nearly 17 years.

×
Rev Dr Alan Everett

 


Nina Masroh

Foundation Governor appointed by St Clement and St James PCC

Committees: Admissions
Link Governor for:
Other roles: Safeguarding Governor
Term of Office: 21 September 2015 to 10 September 2019
2016/7 Attendance: 4 out of 9 meetings

Read bio

Nina Masroh

Foundation Governor appointed by St Clement and St James PCC

My name is Nina Masroh and I have been a governor at the school for several years. I served a term as a Parent Governor and am now a Foundation Governor through St Clement church. I have had two children go through SCSJ, who now attend secondary school, and currently have one child in the school. I have lived in RBKC for almost 25 years and work at Kensington Aldridge Academy.

×
Nina Masroh

 


Anna Yang Schull

Foundation Governor appointed by St Peter’s PCC

Committees: Finance and Premises, Learning and Teaching
Link Governor for: Maths
Other roles:
Term of Office: 24 January 2016 to 23 January 2020
2016/17 Attendance: 11 out of 15 meetings

Read bio

Anna Yang Schull

Foundation Governor appointed by St Peter’s PCC

I am a foundation governor, appointed by St Peter’s church. I worked as a commercial lawyer for Sullivan & Cromwell in New York, and Freshfields in London. I am on the Advisory Board of McGill University Faculty of Law and have volunteered for the Solicitors Pro Bono Group. 

×
Anna Yang Schull

 


Charlotte Lewis-Williams

Foundation Governor appointed by the London Diocesan Board for Schools

Committees: Finance and Premises
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 01 December 2014 to 30 November 2018
2016/17 Attendance: 9 out of 15 meetings

Read bio

Charlotte Lewis-Williams

Foundation Governor appointed by the London Diocesan Board for Schools

I am a finance lawyer at Clifford Chance and a member of St Paul's Church in Hammersmith. I have a passion for children and education. My hobbies include dancing, singing, learning languages and travelling.

×
Charlotte Lewis-Williams

 


Rachael Wooldridge

Foundation Governor appointed by the London Diocesan Board for Schools

Committees:
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 01 May 2017 to 01 May 2021
2016/17 Attendance: 1 out of 2 meetings

Read bio

Rachael Wooldridge

Foundation Governor appointed by the London Diocesan Board for Schools

I am an Foundation governor, appointed by the London diocese. I work at St Mellitus College as the Senior Quality Coordinator and I am currently completing a PhD in Theology at Exeter University. I live around the corner from the school with my husband Andy, who is an ordinand at Holy Trinity Brompton, and I'm enjoying serving the community and the school as a governor.

×
Rachael Wooldridge

 


Selena Price-Bennari

Elected Parent Governor

Committees: Admissions
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 11 February 2015 to 10 February 2019
2016/17 Attendance: 5 out of 9 meetings

Read bio

Selena Price-Bennari

Elected Parent Governor

My name is Selena Price-Bennari and I have three children in the school. I was nominated by many parents to stand for parent governor. I have lived in the area all my life, and my family are well known for having stalls in Portobello Road. I have strong links with the school and wider community and feel that this will benefit the school immensely. 

×
Selena Price-Bennari

 


Emma Razak-Khatib

Elected Parent Governor

Committees: Learning and Teaching
Link Governor for:
Other roles: SEN Governor
Term of Office: 12 May 2014 to 11 May 2018
2016/17 Attendance: 6 out of 9 meetings

Read bio

Emma Razak-Khatib

Elected Parent Governor

My name is Emma Razak-Khatib and I am in my second term as a parent governor. I am the school’s current SEN governor. I sit on the Learning and Teaching Committee and was part of the playground redevelopment working group.

I thoroughly enjoy serving the school and its community as a governor.

×
Emma Razak-Khatib

 


Sandra Duggan

Elected Staff Governor

Committees: Finance and Premises, Admissions
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 02 October 2017 to 02 October 2021
2016/17 Attendance: 5 out of 6 meetings

Read bio

Sandra Duggan

Elected Staff Governor

I am the Finance and Administration Manager at the school and have worked here since 2012. I was born and have lived locally all of my life. I started working full time just before my 17th birthday and I have had a wide variety of jobs, ranging from Production Assistant at the Kensington News and Post, Branch Manager at Our Price Records and then starting a long career with the Royal Borough of Kensington and Chelsea (24 years), prior to coming to SCSJ. 

I always have my camera with me, ready to take that all important photograph and am a QPR season ticket holder (yes, there are a few of us!)

×
Sandra Duggan

 


Rosemary Hook

Appointed by the Local Authority

Committees: Finance and Premises (Chair), Personnel and Pay, Admissions.
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 08 January 2015 to 07 January 2019
2016/17 Attendance: 15 out of 16 meetings

Read bio

Rosemary Hook

Appointed by the Local Authority

I am a Chartered Surveyor with over 30 years of experience in the corporate property industry, specialising in the development of large mixed use projects. I am married with two children and live in Marylebone. As well as being a member of three committees, I led the playground redevelopment working group.

×
Rosemary Hook

 


Carrie Musson

Co-opted Governor

Committees: Learning and Teaching
Link Governor for:
Other roles: Safeguarding Governor
Term of Office: 07 December 2016 to 07 December 2020
2016/17 Attendance: 6 out of 7 meetings

Read bio

Carrie Musson

Co-opted Governor

I have a keen interest in education. When I first graduated from University I undertook the Teach First leadership programme where I taught biology at a secondary school in Nottinghamshire. I then worked as a management consultant at Deloitte with a focus on education, before my current role: programme management within TfL’s Property Development department. 

×
Carrie Musson

 


Olivia Dix

Associate Governor

Committees: Learning and Teaching (with voting rights)
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 04 October 2015 to 04 October 2019
2016/17 Attendance: 6 out of 9 meetings

Read bio

Olivia Dix

Associate Governor

I became involved as a governor because my daughter, Hannah, attended the school.  She joined the nursery in 1993 and continued through the primary school, where she got a really firm foundation in learning and social skills.  I became a governor in 1994.

My career has been in the voluntary and community sector in senior management locally, nationally and internationally.  I now work on a freelance basis.

×
Olivia Dix

 


Jane Bretherton

Associate Governor

Committees: Personnel and Pay (with voting rights), Finance and Premises (with voting rights), Admissions (with voting rights).
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 01 September 2014 to 31 August 2018
2016/17 Attendance: 12 out of 15 meetings

Read bio

Jane Bretherton

Associate Governor

I was a local resident from my marriage in 1960 until 2000 when we moved to Hammersmith.  Two of my sons attended St James Norlands School and the third went to St Clement’s. I have been a governor since 1975 when the amalgamation of the two schools began.  I was Vice-Chair of Governors when the School burned down in 1983 and when it reopened in 1986.

×
Jane Bretherton

 


Vacancy

Foundation Governor appointed by St John’s PCC

Committees:
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 09 February 2017
Attendance: N/A

Read bio

Vacancy

Foundation Governor appointed by St John’s PCC
×

 

 

Past Governors

 


Myrna Dorado

Foundation Governor appointed by St John’s Church

Committees: None
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 30 June 2013 to 08 February 2017
2016/17 Attendance: 2 out of 3 meetings

Read bio

Myrna Dorado

Foundation Governor appointed by St John’s Church
×

 


Louise Angel

Foundation Governor appointed by the London Diocesan Board for Schools

Committees: Learning and Teaching
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 20 December 2012 to 20 December 2016
2016/17 Attendance: 2 out of 2 meetings

Read bio

Louise Angel

Foundation Governor appointed by the London Diocesan Board for Schools
×

 


Leslie DuCane

Associate Governor

Committees:
Link Governor for:
Other roles:
Term of Office: 01 April 2013 to 01 April 2017
2016/17 Attendance: 1 out of 8 meetings

Read bio

Leslie DuCane

Associate Governor
×